
Pink Floyd på vårt eget sätt - Forever Floydian - årgång 2025
Forever Floydian kommer tillbaka efter förra årets utsålda föreställningar med musik av Pink Floyd! Nu bjuds publiken på allt från 2024, samt tre nya låtar, nya instrument och fler sångsolister. Musiken är hämtad från 8 album, från åren 1971-1994 och framförs av 12 musiker, 37 personer i kören och 6 sångsolister. Arren är skrivna av Peter och Albin Halvordsson. Utöver typiska instrument finns det på scenen marimba, slagverk, cello, violin, harpa, saxofoner, tvärflöjt och ett keyboard helt koncentrerat på stråkstämmor. Pink Floyd var kända för sina scenshower, så filmer, ljus och effekter är skapade i den andan!
Forever Floydian samarbetar med Kroppefjäll B&B
Den som bokar övernattning på Kroppefjäll B&B i samband med Forever Floydians konserter, är välkommen på en fest på Kroppefjäll B&B efter fredagens spelning. Där kommer det bland annat att finnas en öppen scen för floydiansk musik och möjligheter att köpa förfriskningar och nattamat i baren. Biljetter till festen kan även köpas separat för 100 kr. Kontakta Kroppefjäll B&B för mer information.
Hemsida: www.foreverfloydian.nu
Vid detta arrangemang sker fikaförsäljning, från Kanyas Café och Restaurang, 30 minuter innan föreställningen samt i pausen.
Föreställningens längd: 3 timmar, inklusive paus
Arrangör: Studieförbundet Vuxenskolan